Klimkovické farmářské trhy ve znamení slunovratu (18.6.2011)

Byly to první trhy, do kterých jsme skočili s nadšením a pod vlivem absolutní nevědomosti. První myšlenka se zrodila asi v listopadu 2010. Sešlo se pár nadšenců, spojenců a vůbec chytrých hlav, které měly nějakou představu, jak by takové trhy měly vypadat.

Asi při druhé schůzce jsme věděli, že nic nevíme, ale jak přicházelo jaro, měli jsme stále jasněji.

Sehnali jsme peníze z Ministerstva životního prostředí, ze kterých jsme nakoupili 20 prodejních stánků. Chceme je půjčovat prodejcům, aby naše trhy měly jednotný ráz. Vlastně chceme, aby se trhy uchytily a za pár let běžely tak nějak samy bez naší pomoci.

Vyřídili jsme všechno s městským úřadem, protože město se stalo hlavním organizátorem této akce. Vznikla z toho „akce“, protože bylo zapotřebí zastavit dopravu na náměstí, zaplatit a zorganizovat program, zajistit nekonečné převozy materiálu – lavičky, pivní sety, stánky, odpadkové koše… Po mnoha konzultacích jsme dali dohromady Provozní řád trhů, kterým se řídíme my i prodejci, jeho dodržování kontroluje veterina, hygiena, hasiči a vůbec všichni, kteří mají nějaké razítko ?.

Vznikly webové stránky.

Neměli jsme pódium, tak se program odehrával v nákladním přívěsu. Aspoň jsme ho opentlili slámou stejně jako slunečníky, které nám dobří lidé půjčili a ještě přivezli a odvezli a ostatní dobří lidé pod nimi seděli a užívali si příjemné atmosféry.

Atmosféra byla stejně důležitým důvodem pro vznik trhů jako trhy samotné. Nechceme jen jít s davem a taky pořádat tzv. farmářské trhy, protože je to velká novinka. Kromě regionálních výpěstků a výrobků chceme taky přivést k životu naše náměstí, které většinu roku živoří pod náporem aut.

A tak jsme mrtvé parkoviště na pár hodin změnili na příjemné místo obklopené dřevěnými stánky, ve kterých prodávali své zboží naši lidé. Nedaly se koupit jabka z Argentiny ani česnek z Číny.

Vše splnilo naše očekávání a zároveň přineslo hodně informací o tom, co je třeba změnit, zjednodušit, udělat úplně jinak… a tak plánujeme další trhy, které budou 30.7.2011…

Další okazy:

Datum vložení: 18. 6. 2011 0:00