7. Moderní Klimkovice po r. 1989

Moderní Klimkovice po r. 1989

Zcela nová historie se začala psát i pro Klimkovice po listopadu roku 1989. Vyznačuje se návratem k demokratickým principům v politice, k soukromému vlastnictví v podnikání a k tržním vztahům v ekonomice. Po čtyřiceti letech se konaly v červnu 1990 opět svobodné a demokratické volby, ve kterých přes polovinu hlasů získaly demokratické síly společnosti, především Občanské fórum. Vítězně vyšlo Občanské fórum i z listopadových voleb do obcí. V Klimkovicích získalo 33,15%, Čs. strana lidová 23,34%, Demokratická koalice 23,21% a Komunistická strana Čech a Moravy 20,39% hlasů. Z těchto voleb vzešlo první městské zastupitelstvo v čele s novým starostou města JUDr. Ing. Lumírem Bilíkem.

V poměrně krátké době vyrostly v Klimkovicích desítky nových soukromých podnikatelů, v privatizačním procesu přešla většina obchodů do soukromých rukou, do soukromého vlastnictví se dostal i dřívější podnik Dřevovýroba včetně kartonážnictví. Počátkem roku 1991 došlo také k delimitaci zemědělského družstva.

V této nelehké politické situaci, plné politických a ekonomických změn, se nastiňují pro Klimkovice daleko lepší perspektivy pro rozvoj města. Jednou z nich je uskutečnění snad největšího projektu v jeho dějinách - výstavba lázní Nový Darkov na území Klimkovic v okolí Hýlova. K zahájení stavby došlo 5.prosince 1991, kdy za osobní účasti náměstka ministerstva zdravotnictví Ing. Bohumila Kotyka, ředitele České státní pojišťovny JUDr. Vladimíra Uzla, zástupců stavebních firem Švarc Praha a Pozemní stavby Zlín a dalších hostí byl položen základní kámen tohoto velikého díla.

Tento okamžik byl pro Klimkovice velikým závazkem, který zavazoval město, aby se v krátkém čase přizpůsobilo požadavkům a úrovni lázeňských měst. A městský úřad se snaží v této zkoušce obstát. V roce 1991 skončila rozsáhlá rekonstrukce městského sadu Petra Bezruče, na podzim roku 1992 bylo dokončeno nové zdravotní středisko a ve stejnou dobu byla zahájena nákladná stavba kanalizačních sběračů.

Ty největší úkoly však Klimkovice teprve čekají. Co z nich zbude na samotné občany? Mnoho, protože každý svým přičiněním může přispět k tomu, aby se Klimkovice staly vskutku městem lázeňským.