Svatomartinské hody 11. 11. 2017

Spojitost SVATOMARTINSKÝCH HODŮ se svátkem svatého Martina je datována již od dob panování císaře Josefa II. V tento den totiž končila vinařům pracujícím pro větší sedláky služba a její pokračování se domlouvalo nad první skleničkou jiskrného vína, se kterým se mohlo také poprvé přiťuknout.

Spojitost SVATOMARTINSKÝCH HODŮ se svátkem svatého Martina je datována již od dob panování císaře Josefa II. V tento den totiž končila vinařům pracujícím pro větší sedláky služba a její pokračování se domlouvalo nad první skleničkou jiskrného vína, se kterým se mohlo také poprvé přiťuknout.

Srdečně Vás zveme!

Svatomartinské hody byly časem hodování a bujného veselí. Jednalo se totiž o období, kdy již sklizeň byla v bezpečí pod střechou a za dveřmi čekal klidný Advent s předvánočním půstem. A tento příjemný zvyk dobrého jídla a pití přetrval do dnešní doby, kdy lidé rádi v době vrcholícího podzimu využijí příchodu mladého vína jako příležitosti pro pobavení a setkání s přáteli. Magické datum oslav svátku svatého Martina 11. 11. je také netrpělivě očekáváno ve vinařském světě. Vinaři v tento den mohou otevřít první láhev vína pocházející z podzimní sklizně. A pokud se mladé svatomartinské víno vyvede, znamená to, že bude kvalitní celý ročník.Bujaré oslavy a hodování, na stolech pečená svatomartinská husa, koláče a samozřejmě svatomartinské víno. To je tradice založená našimi předky. Tradice, která si zaslouží být uchována do budoucna.

Srdečně Vás zveme!

Přiložené soubory